Do 2014 roku procedura uzyskiwania praw jazdy polegała na zrobieniu kursu i przystąpieniu do dwóch egzaminów: teoretycznego i praktycznego. Zmiany w przepisach wymusiły zmianę w kolejności postępowania w tej sytuacji. W tym artykule wyjaśnimy w przystępny sposób, jak uzyskać prawo do kierowania pojazdami.
Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza, który przeprowadzi niezbędne badania (m.in. sprawdzi wzrok, sprawność ruchową itp.). Informacje, dokąd się udać na takie badanie, można znaleźć na stronach oddziałów NFZ lub też w szkole jazdy, którą sobie wybraliśmy do nauki.
Następnie należy udać się do urzędu (starostwo powiatowe, urząd miasta lub – w Warszawie – urząd dzielnicy) po numer PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. W tym celu potrzebne będzie złożenie następujących dokumentów:
- wniosek o wydanie prawa jazdy
- zdjęcie (możesz złożyć je w formacie papierowym lub na elektronicznym nośniku danych – szczegóły tutaj)
- dowód osobisty lub inny dokument, który potwierdzi Twój adres zameldowania
- orzeczenie lekarskie (w przypadku cięższych pojazdów z kat. C i D będzie potrzebne również orzeczenie psychologa o braku przeciwwskazań)
- zgoda rodziców (gdy nie masz ukończonych 18 lat)
- gdy posiadasz prawo jazdy innej kategorii, dołącz jego ksero
Wydanie PKK odbędzie się natychmiast w momencie złożenia wszystkich dokumentów, jeżeli będą kompletne i urzędnik nie dopatrzy się nieprawidłowości. W przeciwnym przypadku, proces wydawania numeru Profilu może przeciągnąć się aż do dwóch miesięcy (w praktyce jest to jednak dużo krócej).
Wniosek o nadanie numeru PKK można złożyć również poprzez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej. Wymaga to jednak posiadania tzw. profilu zaufanego ePUAP – więcej szczegółów możesz znaleźć pod tym adresem (otwiera się w nowej karcie).
Następnie pora zdobyć umiejętności, które uczynią Cię pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Teraz masz do wyboru dwie możliwości:
- z numerem PKK udajesz się do szkoły nauki jazdy, tam uczestniczysz w zajęciach teoretycznych i praktycznych, a gdy skończysz przystąpisz do kursu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, lub
- najpierw udajesz się do WORD-u na egzamin teoretyczny (do którego przygotowujesz się bez kursu), a gdy go zdasz przystępujesz do kursu praktycznego w szkole jazdy, a gdy go ukończysz, pozostanie Ci tylko przystąpienie do egzaminu praktycznego.
W przypadku ukończenia egzaminu praktycznego z wynikiem pozytywnym, WORD wyśle do urzędu, w którym został złożony wniosek, informację o zaliczeniu egzaminu i możliwości wydania prawa jazdy. Wystarczy tylko uiszczenie opłaty 100,50 zł i odczekanie kilkunastu dni na swój wymarzony dokument.